اپلیکیشن شبکه پویا
دریافت نسخه اندروید

سیاره جیجی بیجی

سیاره جیجی بیجی

کارگردان:

Tom Nedved

نویسنده:

Tom Nedved, Bartosz Stomka

داستان این مجموعه درباره یک سیاره است که در یک طرف آن جیجی‌ها زندگی می‌کنند و در طرف دیگر آن بیجی‌ها. زمانی که در طرف جیجی‌ها خورشید طلوع می‌کند در سمت بیجی‌ها مهتاب در می‌آید.

معرفی برنامه

کار بیجی‌ها مراقبت از ریشه درختان است و آنها به خوبی از ریشه درختان مراقبت می‌کنند و باعث می‌شود در طرف دیگر سیاره یعنی در سمت جیجی‌ها درختان رشد مناسبی داشته باشند.

دو نفر از بیجی‌ها بنام‌های بوجو و زی‌بی زمانی که مشکلی پیش می‌آید با تفکر و با همکاری و کمک گرفتن از دیگر جیجی‌ها مشکل را حل می‌کنند.

در این مجموعه در واقع موقعیت کره زمین در فضا شبیه سازی شده و با نمایش اهالی دو نیمکره به نام جیجی‏ها و بیجی‏ها و نمایش مدام چرخش روز و شب در پیرامون این سیاره اولین گام در مسیر درک جهان پیرامون انسان برداشته می شود.

در هر قسمت از این مجموعه با طرح یک پدیده طبیعی مانند سیل، انرژی 

خورشید، قدرت باد و ... و نشان دادن اثرات آن بر سرزمین جیجی‏ها و بیجیها مکانیزم علمی آن به زبانی ساده و قابل فهم برای کودک بازگو می‏شود که میتواند تلنگر هزاران سوال علمی درباره پدیده های طبیعی را در ذهن خردسالان برانگیزد.

سیاره جیجی بیجی با پرهیز از آموزش مستقیم و گیج کننده با استفاده از زبان خردسالان مخاطب برنامه را به کنکاش و کشف مسائل علمی تشویق میکند.

برای نیل به اهدافی که این مجموعه دنبال می‌کند لازم است نکات زیر را در نظر داشته باشید:

🔹 او را تشویق به صبوری و دیدن هر قسمت تا پایان آن نمایید

🔹  از او بخواهید اگر قسمتی از مجموعه را متوجه نشد، سوال کند اما بهتر است سوالش را در پایان هر قسمت پاسخ دهید.

🔹  کودک خود را به سوال پرسیدن تشویق کنید. عادت به سوال پرسیدن و یادگیری را با او تمرین کنید.

🔹  پاسخ های علمی را به خردسال خود با همان شیوه انیمیشن ادامه دهید، ( حتی المقدور با انجام آزمایش، نمایش فیلم یا کتاب) مثلا سوال او درباره باد را با مثال مشابه انیمیشن یعنی نشان دادن اثر جابه جایی هوا به او پاسخ دهید، نه جواب تئوری و نامفهوم.

🔹  بعد از انیمیشن خردسال خود را به مشاهده آموخته‌هایش از این سریال علمی تشویق کنید، مثلا درختی که بذرش با باد کاشته شده در باغچه را به او نشان دهید،

🔹  شاید لازم باشد برای گرفتن پاسخ یک سوال همراه با فرزند خود تکرار آن قسمت را مشاهده کنید، برای مشاهده تکرار برنامه، با کودک خود برنامه ریزی کرده و در ساعت تکرار آنرا با هم ببینید. توجه شما در مرور برنامه و پیدا کردن پاسخ صحیح سوال، اهمیت دریافت پاسخ را در ذهن او نهادینه می کند.

مجموعه «سیاره جیجی بیجی» با نام اصلی Agi Bagi در سال 2014 با تکنیک سه بعدی کامپیوتری در 26 قسمت 11 دقیقه‌ای با تکنیک سه بعدی کامپیوتری توسط شرکت Badi Badi FX Studio کشور لهستان برای گروه سنی (4 تا 6 سال) تولید شده است.